Tenisz

A középkorban, amikor a franciák ütőlabdajátékot játszottak, még gyakran puszta kézzel vagy bőrkesztyűvel, az adogató gyakran elkiáltotta magát, amikor odaütötte a labdát ellenfelének: Tenez! (’fogja!’). Később, amikor az angolok átvették a játékot és a hozzá tartozó terminológiát, a szót 'tenis'-nek hallották. Innen jön a tennis, magyarul a tenisz szó. 

A tenisz francia eredetű ütős labdajáték angolok által továbbfejlesztett változata.

 A modern tenisznek az arisztokrácia által kedvelt, teremben játszott elődjét az angolszász kultúrában „valódi tenisz” , Angliában „királyi tenisz” néven emlegették, már középkori királyok is űzték, ebből eredően a „királyok sportjának” is nevezték.

A források szerint a tenisz csaknem négy évszázaddal később, 1858 és 1870 között jött létre mai formájában.

1858-ban a sportkedvelő Harry Gam jogász létrehozott egy – a mai teniszpályákhoz hasonló – pályát saját birtokán. 1863 körül WalterClopton Wingfield tiszt, a Wingfield várurak és az orléans-i herceg fogva tartójának, John Wingfieldnek egyenes ági leszármazottja 1874-ben „Sphairistike” néven kereskedelmi forgalomba hozott egy készletet,amelyben két hálótartó vas, a háló, két teniszütő, indiai gumiból készült labda, valamint a játékszabályok leírása volt.Wingfield spairistike-je a francia jeu de paume továbbfejlesztett változata, amit füvön játszottak.A kaucsuklabdát külön azért fejlesztették ki, hogy megfelelően pattanjon a füvön. Több tenisztörténész szerint Wingfield idejében ültették át a francia terminológia nagy részét is az angol nyelvbe.

Az első tenisztornát valószínűleg M. William Appleton rendezte meg nahanti birtokán, 1876 augusztusában a tornát John Dwight nyerte. Ezek után következett az első wimbledoni tenisztorna 1877. július 9–16. között: ez tehát a legrégebbi, legnagyobb múltú, ma is létező tenisztorna. Az első tornán 22 férfi teniszező indult, és az angol W. Spencer Gore diadalmaskodott.

Asztali nézet