Tenisz
Aki ismeri ezt a sportot, annak pofonegyszerű, a kezdőknek viszont eleinte kissé zavarosnak hathat az eredmény számolása, minthogy nem egy szigorú logika szerint építkezik.
A jelenlegi rendszert a „real tennis”-ből vették át, ahol egy órán jelezték az eredményt: a pontokat 15-tel, 30-cak és 40-nel mutatták (utóbbinál fölfelé kellett tolni a mutatót, ám az óriás órákon az fárasztó volt, ezért idővel megelégedtek 40-nel is…).
A helyzet akkor kezd kissé bonyolódni, amikor mind a két játékos ugyanannyi ponttal áll. Ha vetélytársak egyformán negyvennél tartanak, úgy az állás „egyenlő” (deuce). Ha egyenlő után valaki pontot csinál, akkor az eredménye előnyre (advantage) változik. Ez esetben meg kell nyernie következő pontot is, ellenkező esetben ismét csak egyenlő következik.
Magyarán: egyelőt követően csak akkor nyerheti meg valaki a gémet, ha egymás után két pontot ér el. De hogy egyszerűsítsük, képzeljünk el egy meccset.
Egy mérkőzés gémekből (játékokból) áll, amelyek végül kiadnak egy szettet, azaz játszmát. Valamennyi gém 0-0-ról (love-all) indul: amikor bemondják az eredményt, mindig a szerváló szemszögből teszik.
A pontonkénti számolás a következő: